تبلیغات
توان برق شرق - معرفی سیستم اطفای حریق پایروژن آیروسل و مقایسه با روشهای اطفای حریق واتر میست و FM 200
 
توان برق شرق
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس پهلوان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


مقدمه:

هنگام وقوع آتش‌سوزی آنچه مهم است، تشخیص سریع محل وقوع آن و سپس اطفاء و مهار آن می‌باشد. لذا ایده‌های محافظت از آتش باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر موارد فوق دربرگیرنده نکات زیر باشد:

 • باید جامع باشد و از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد
 • باید قابلیت توسعه در فازهای بعدی را داشته باشد
 • باید سازگار با محیط باشد
 • باید مطابق یک برنامه‌ مدون و دقیق برنامه‌ریزی شده باشد و به مرحله اجرا گذاشته شود
 • باید در مرحله گارانتی، ضمانت کافی ارائه نموده و نگهداری آن آسان باشد
 • باید از تمام موازین و اصول و استانداردهای ملی و بین‌المللی تبعیت نماید
 • باید در مرحله بهره‌برداری تمامی نکات راه‌اندازی و استفاده از سیستم روشن بوده و بهره‌برداری آن آسان باشد

هیچکدام از سیستمهای اطفاءحریق از پیش آماده نمی‌باشد بلکه با توجه به خواستها و نیازها و همچنین موازین و استانداردهای مربوطه طراحی و اجرا می‌گردد، بدین ترتیب همواره سعی میشود تا خطر و ریسک‌پذیری به حداقل سطح ممکن برسدسیستمی که در حال حاضر در تمامی کشورهای توسعه یافته و همچنین بسیاری از کشورهای در حال توسعه در حال جایگزینی با سیستم‌های پیشین می‌باشد که عاری از نقاط ضعف و نقایص سیستمهای قدیمی می‌باشد. از حوادثی که در این باره میتوان به آن اشاره نمود حادثه حریق در مترو بوداپست می باشد که در این حادثه  گاز CO2  نتوانست به‌درستی آتش را اطفا نماید و یا در حادثه دیگری در یک  Cable Tunnel گاز  CO2 نشت و به علت سنگینی این گاز از طریق یکی از کانالها ی مربوط به کابلهای برق به مسافتی دروتر منتقل شد که در محلی بسیار دور تر باعث مرگ چند کارگر شد.در این مقاله كه  از نوع تحلیلی و مقایسه ای می باشد سعی برآن شده است تا با بررسی سیستمهای اطفا حریق واتر میست، FM200 و پایروژن آیروسل به نتیجه گیری برای انتخاب سیستم برتر پرداخته و این نتیجه را بعنوان پیشنهاد جهت افزایش سطح ایمنی در حریق در متروی تهران ارایه نماییم.

 

انــواع مـواد اطفــایی :

آب : استفاده از آب برای كنترل حریق ساده ترین ودرعین حال موثرترین روشی است كه تمام افراد با آن آشنا می باشند . لیكن به همان اندازه كه استفاده از آب می تواند در خاموش كردن آتش مفید باشد ، استفاده نابجا از آن نیز می تواند موجب ایجاد مخاطره و گسترش حریق یا خسارت بعدی گردد.

 

كــف ( فـوم ) : كف های مورد مصرف دراطفاء حریق كه آنواع پروتئینی آن از تخمیر آلایش های دامی غیر خوراكی نظیر : خون ، دو ، شاخ ، پشم و … وانواع شیمیایی آن از تركیب برخی مواد شیمیایی خاص تهیه می شود، در هنگام پاشیده شدن توسط سر لوله كفساز باهوا وآب مخلوط شده وحباب ایجاد می نماید . فراونی گسترش كف در هنگام استفاده ، می تواند روی حریق را پوشانده ومانع رسیدن اكسیژن وصعود گازهای ناشی از حریق می گردد . نكته مهم در استفاده از كف ؤ توسعه خوب آن وپخش شدن روی سطح ماده مشتعل مخصوصاَ مایعات قابل اتعال بدلیل سبكی آنها می شود .

 

پودرهای شیمیایی : استفاده از برخی از مواد شیمیایی كه معمولاَ دارای بنیان كربنات ، سولفات یا فسفات می باشند ، یكی از راه های متداول وساده برای خاموش كردن آتش از طریق خفه كردن آن است . این تركیبات براحتی برای اطفاء انواع حریق     C,B,A  بكار می روند . به همین دلیل در استفاده های عمومی معمولاَ این خاموش كننده ها توصیه می شوند . پودر شیمیایی روی حریق پاشیده شده و باعث پوشاندن آتش وجلوگیری از رسیدن اكسیژن می گردد. پودرها در حرارت بالای 60 درجه سانتی گراد پایداری خوبی ندارند و امكان چسبندگی آنها در كپسول زیاد می گردد . ابعاد ذرات پودر بسته به نوع مواد و شركت سازنده حدوداَ 75-100 میكرن است كه هرچه قطر ذرات ریز تر باشد ، موثرتراست . پودر شیمیایی تحت فشار ازت یا CO2  در سطح قاعده حریق به صورت جارویی پاشیده شده ودر صورتی كه افراد آموزش كافی دیده باشد ، براحتی آتش را خاموش می نمایند.

پودر شیمیایی آنچنان كه باید برای حریق دسته A  كاربرد ندارد ، چرا كه بدلیل نفوذ پذیری در جامدات ، نمی تواند به عمق آنها ورود واز داخل آنها را خاموش نماید . به همین دلیل می بایست بعد از استفاده از مواد اطفایی پودری ، باپاشش آب از برگشت شعله پیشگیری كرد . مگراینكه مواد درحال اشتعال پربها باشند یا استفاده از آب ماهیت آنها را تغییر دهد .

پودر 100 درصد خشك :‌ این پودر برای خاموش كردن حریق فلزات قابل اشتعال مانند :‌ سدیم ، پتاسیم ، منیزیم ومانند آن بكار می رود  وبیشترین مكان مصرف آنها آزمایشگاه ها است .

 

گـــاز CO2 : دی اكسید كربن گازی است غیر قابل احتراق ، بی بو ، غیر رسمی وسنگین تر از هوا كه داری چگالی 5/1 بوده وهادی الكتریسته نیست . مكانیسم عمل آن هنگام حریق به سه صورت است : ابتدا با تشكیل یك لایه سنگین مقاوم در مقابل عبور هوا ، آتش را خفه می كند ، سپس اكسیژن هوای اطراف حریق راكاهش ونهایتاَ آتش را سرد می كند .

یكی از خصوصیات مهم گاز CO2  این است كه باعث ایراد خسرت به مواد موجود در محیط حریق نمی شود . لذا در مواردی كه مواد باارزش دچار حریق می شوند ، مناسب تر از آب است .CO2  برای حریق های الكتریكی والكترونیكی بسیار مناسب است.زیرا تا حدودی بدلیل هدایت برق وخصوصا حذف مواد خاموش كننده باقیمانده ، باعث اتصالی یا خرابی در قطعات حساس نمی گردد. لیكن هنگام استفاده ، بدلیل جایگزین شدن با اكسیژن محیط ، می تواند موجب خفگی فرد اطفاگر وساكنین گردد. همچنین در فضای روباز ودارای تهویه نیز چون نمی تواند جایگزین كامل اكسیژن محیط شود از قابلیت اطفاء كامل این حریق ها برخوردار نیست .

 

تركیبات هالوژنه ( هالون ) : مواد هالوژنه از مشتقات CH4  یا C2H6 می باشند كه جایگزین یک یا چند عنصر هالوژنه شامل (I.BR.C1.F ) شده اند . هالون ها در هنگام اطفاء  بدون بجای گذاشتن اثرات تخریبی وباقیمانده بروی مواد ودستگاه ها می تونند بطور بسیار موثری ایفای نقش نمایند . مكانیسم اثر هالون ها تا حدودی مشابه CO2  بوده و چون سنگین تر از هوا هستند ، می توانند به سرعت روی حریق را پوشانده ومانع رسیدن اكسیژن گردند. بعلاوه پاشش این مواد برروی حریق می تواند باعث رقیق شدن اكسیژن هوای اطراف حریق شده وآن را مهار نماید . این مواد به نسبت افزایش حجم هنگام تغییر فاز از حالت مایع به بخار بیش از 3 برابر افزایش حجم بیشتری نسبت به دی اكسد كربن پیدا می كنند .

به همین دلیل در وزن مساوی ، قدرت خاموش كنندگی  آنها 3-2 برابر CO2 می باشد . هالون ها می توانند در هنگام مجاورت با آتش از سرعت واكنش های زنجیره ای بكاهند وبصورت موثری آتش را مهار نمایند .

گرچه مدت هاست كه استفاده از هالون ها بدلیل تاثیرات نا مطلوب آنها برروی لایه ازون و محیط زیست ، منسوخ وممنوع گردیده ، لیكن اخیراَ برخی شركت ها با ایجاد تغییراتی در بنیان مولكولی آنها ، كپسول هایی را به بازار ارائه داد ه اند كه به نسبت حجم و وزن كم ، ضمن تاثیر گذاری بسیار عالی در اطفاء حریق ها ، تاثیرات مخرب زیست محیطی ندارند .

خاموش كننده های جدید هالون برای مكان های محتوی تجهیزات یا مواد قابل اشتعال مهم و حساس مانند : دستگاه های الكترونیكی والكتریكی ، جامدات پر ارزش ، اسناد ، دیسپاچینگ ها ، مراكز مخابراتی ومانند آنها كاربرد زیادی دارند.

 

سیستم Water Mist

آب از تاثیرگذارترین عنصر در زندگی بشر می­باشد، خصوصیات منحصر به فرد این ماده حیات بخش سبب حضور آن در اکثر پیشرفت­های علمی و دست­آوردهای بشر گردیده. از دیر باز تاکنون آب از اصلی ترین عوامل اطفا حریق محسوب می­شود، در طی سال­های طولانی این ماده به شکل­های گوناگون در زمینه اطفا مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله مواردی که در این مقاله به آن می­پردازیم سیستم Water mist می­باشد. این سیستم از جمله سیستم های جایگزین هالون ها محسوب میشود که دارای برتری های فنی و نکات مثبت زیست محیطی نسبت به سایر سیستم های موجود می­باشد.

اساس کار سیستم Water mist همانگونه که از نامش برمی­آید بر اساس تولید غبار آب (مانند مه) می­باشد که به صورت تولید ذرات ریز آب در محیط تحت حفاظت عمل می­کند. قطر این ذرات در این سیستم بین 300 تا 1000 میکرون می­باشد،این در حالی می باشد که قطر ذرات آب در سیستم افشانه­ای عملکرد این سیستم همانند سیستم افشانه­ای می­باشد (شكل 1).در این سیستم آب با فشار بالایی که توسط واحد تامین فشار تولید می­شود در شبکه توزیع می­گردد،فشار بالای تولید شده سبب تخلیه آب از نازل به صورت ذرات بسیار ریز می باشد که گویی به پودر تبدیل شده اند این ویژگی در سیستم Water mist سبب می­شود که آب متفاوت با حالت معمول خود رفتار کند در این حالت آب ویژگی سرد کنندگی خود را دارا می­باشد اما به دلیل وضعیت پیش آمده و تبدیل شدن به پودر در فضای تخلیه شده به طور کامل پخش می­شود که در این حالت پوششی در اطراف حریق تشکیل می­دهد که مانع از رسیدن اکسیژن به حریق می­شود در این حالت خاصیت جذب حرارت توسط ذرات آب بیش از حالت معمول آن می­باشد. از مهمترین تغییراتی که در این حالت رخ می­دهد عدم اثر خیس کنندگی و مرطوبیت بر روی محیط و اشیا می­باشد.

این ویژگی Water mist سبب استفاده این سیستم در موارد متعدد و متنوعی شده است که از آن مورد می­توان به موارد زیر اشاره کرد :

اتاق کامپیوتر، اتاق سرور، اتاق مرکز ارتباطات و تلفن، موزه ها، محل نگهداری آشیا باستانی گچ بری ،سفالی، کتابخانه ها، رستوران ها، هتل ها، قسمت بار و تجهیزات کنترلی هواپیما، حفاظت از کشتی ها و استفاده در سازه ها و تجهیزات فرا ساحلی.

همانگونه که از تنوع کاربرد این سیستم پیدا می باشد Water mist توانایی ربودن گوی سبقت را در عرصه رقابت سیستم اطفا حریق را دارد.از جمله مزیت های زیست محیطی سیستم اطفا Water mist علاوه بر عدم ایجاد آلودگی بر محیط تحت حفاظت، هیچ گونه اثرمخربی بر لایه ازون نمی گذارد و همچنین ضریب مربوط به گرمایش زمین (GWP) صفر می­باشد، در واقع Water mist از سیستم های اطفا حریق دوست دار محیط زیست به شمار می­آید.

 سیستم Water mist از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل موارد زیر می باشد :

1) واحد تولید فشار
2) سیستم تصفیه و رسوب گیر
3) لوله کشی و نصب نازل در فضای تحت حفاظت
4) سیستم کنترل پنلی برای اعلام حریق و فعال سازی سیستم در حالت خشک

واحد تولید فشار
مهمترین قسمت سیستم Water mist واحد تولید تولید فشار می­باشد که سبب وجه تمایز سیستم Water mist با سیستم افشانه­ای شده است، فشار کاری برای سیستم در 3 رده دسته بندی می­شود که عبارت است از محدوده P<30 bar ، 6060 می­باشد، که سیستم Water mist بهترین کارآیی خود را در حالت سوم که پرفشار می­باشد از خود نشان می­دهد. نحوه تامین فشار برای سیستم توسط 2 روش امکان پذیر می­باشد که به شرح زیر می­باشند.

a) تولید فشار توسط کپسول گاز پرفشار
b) تولید فشار توسط واحد پمپ
تولید فشار توسط کپسول گاز پرفشار
این سیستم با استفاده از دو نوع کپسول طراحی و ارایه می­گردد، یکی شامل آب و دیگری شامل گاز پرفشار (گاز نیتروژن با فشار 230 bar ) می­باشد که کپسول گاز به آب متصل است و توسط رگلاتوری فشار آن مطابق خواست طراح برای تخلیه در یک بازه زمانی معین تنظیم و تعدیل می­گردد(شكل 2). اساس کار این سیستم به این گونه است که پس از اعلام حریق توسط سیستم کنترل پنلی فرمان جهت تخلیه عامل اطفا کننده صادر می­گردد دراین هنگام گاز نیتروژن به داخل سیلندر آب تزریق می­گردد و همزمان شیر الکتریکی واقع بر ابتدای شبکه لوله­کشی باز می­شود و عمل تزریق آب به شبکه و در نهایت تخلیه آن با فشار و سرعت بالا صورت می­پذیرد.

تولید فشار توسط واحد پمپ
به منظور تولید فشار توسط پمپ نیاز به طراحی و تجهیز مخزن ذخیره آب می باشد که بر اساس حجم محیط و مواد موجود در آن و خطرپذیری محیط تحت حفاظت محاسبه می­شود(شكل 3). از آنجایی که مخزن و واحد پمپ نیاز به در نظر گرفتن فضا دارد لذا این سیستم برای فضاهای با حجم بالا مورد استفاده قرار می­گیرد.
از جمله مزیت های استفاده از سیستم پمپ می توان به اجرای سیستم اطفا Water mist به صورت سیستم تر یا خشک اشاره نمود .که هر کدام از مزیت های خاص خود برخوردار می­باشد .

سیستم تصفیه و رسوب گیر
از آنجایی که نازل های مورد استفاده در سیستم دارای روزنه بسیار کوچکی می باشند لذا آب مورد استفاده در سیستم Water mist باید از خلوص بالایی برخوردار باشد و در شبکه توزیع رسوبی برجا نگذارد، از همین رو آب مقطر در این سیستم مورد استفاده قرار میگیرد و در مورد سیستم مجهز به واحد پمپ استفاده از فیلتر ضروری میباشد.

سیستم کنترل پنلی برای اعلام حریق و فعال سازی سیستم در حالت خشک
سیستم اعلام حریق برای سیستم Water mist همانند سایر سیستم ها متشکل از یک کنترل پنل، دتکتورهای کاشف حریق که عبارتند دتکتور شعله، دتکتور دود، دتکتور حرارت، دتکتور دود و حرارت، دتکتور گاز(CO، بوتان، پروپان،....)، آژیر اعلام خطر، فلاشر و چراغ خطر، شستی های اعلام دستی میباشد. اما کنترل پنلی که دارای بورد کنترلی سیستم اطفا باشد در سیستم Water mist خشک کاربرد دارد که در این سیستم نازل ها به صورت باز مورد استفاده قرار می گیرند و در صورت وقوع حریق در زونهای مشخص شده سیستم فعال شده و وارد عمل میگردد.

سیستم اطفا FM200

گاز FM200 به عنوان جایگزین هالونها در صنعت اطفا حریق عرضه شد و مشکلاتی را که هالونها برای محیط زیست ایجاد می کردند را ندارد، گازهای خانواده هالون پس از انتشار در محیط به دلیل پایداری بالا در لایه های بالایی جو نفوذ نموده و در قسمت بالایی جو اشعه های خورشید و کیهانی از قدرت بالایی برخوردار میباشند. از جمله این اشعه ها می توان به اشعه ماوراء بنفش اشاره نمود. هالون ها تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری خود را از دست میدهند به عنوان مثال معروف ترین گاز خانواده هالون Halon1301 می باشد که به نام  Bromotrifluoromethaneمیباشد تحت تاثیر اشعه ماوراءبنفش پایداری ترکیب حاضر را از دست داده و پیوند عنصر برم با کربن موجود در ترکیب از هم می شکند و برم آزاد شده با اکسیژن ترکیبی در ازن واکنش میدهد، از این رو با شکسته شدن پیوند اکسیژن در ترکیب ازن لایه ازن مجود در جو دچار تخریب میشود.گاز FM200 جایگزین شده دارای پایداری همانند هالونها میباشد و نسبت به تجزیه پذیری در لایه های بالایی جو و واکنش با ازن موجود در جو مقاوم مقاوم میباشد.از ویژگی های FM200 میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

نحوه عملکرد FM200 بر روی حریق گاز FM200 قابلیت اطفا در کلاس های حریق A,B,C,D,E را دارا میباشد و به طور گسترده در اطفا کلاس E که مربوط به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی میباشد و نحوه عملکرد آن به صورت سیلابی در محیط تحت حفاظت میباشد و با پرکردن محیط تحت حفاظت و رقیق کردن اکسیژن محیط و نیز شکستن زنجیره حریق عمل اطفا را صورت میدهد، از آنجایی که گاز FM200 یک گاز گران قیمت میباشد لذا در مواردی که حجم کمی تحت پوشش باشد مقرون به استفاده میباشد.
اجرای سیستم FM200 برای اتاق های سرور، اتاق کامپیوتر، دیتا سنتر و ... نیاز به اجرای لوله کشی برای سایت مورد نظر میباشد که از جمله ملزومات دیگر اجرای این سیستم مهار کردن سیلندرها توسط براکت میباشد که به دلیل مسایل فنی و ویژگی گاز FM200 ،کپسولهای مورد استفاده باید در نزدیکی محل حریق و عمدتا در داخل اتاق سرور، اتاق کامپیوتر... قرار داده میشود .که از نواقص این سیستم به شمار می رود، همچنین از سایر تجهیزات مورد استفاده در این سیستم اطفا می توان به شیر برقی فعال ساز یا سیلندر فرمان دهنده جهت فعال شدن سیستم اطفا، شیلنگ های فشار قوی تخلیه و نازل های مخصوص برای تخلیه در محیط تحت حفاظت اشاره کرد.
سیستم اطفا FM200 طراحی شده برای فعال شدن و وارد شدن به مرحله اطفا نیازمند فعال سازی سیستم توسط سیستم کشف و اعلام حریق دارد که این سیستم یک سیستم کنترل پنلی با تجهیزات مربوط به کشف حریق که به صورت کاشف دود، کاشف حرارت،کاشف دود و حرارت و شستی های دستی اعلام حریق، اطفا حریق(تخلیه کپسولها) و عدم اطفا حریق(عدم تخلیه کپسولها)میباشد.


بر اساس فاکتورهای طراحی ممکن است کپسول های FM200 در محیط حریق قرار بگیرند که در این حالت باید جهت خنک نگه داشتن کپسولها تدابیری در نظر گرفته شود. زیرا بر اثر حرارت بالای حریق احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد.طراحی، اجرا، تست و نگهداری سیستم بر اساس استاندارد NFPA میباشد کد مربوط به سیال FM200 مربوط به قسمت clean agent میباشد که کد NFPA 2001 مربوط به آن می باشد.
سیلندرهای طراحی و ساخته شده و توسط کمپانیهای تولید کننده باید مطابق با D.O.T. Specification4BW500یا 4BA500باشد.فشار گاز FM200 درون این کپسولها توسط شارژ گاز نیتروژن تا فشار 25 بار در دمای 21 درجه سانتی گراد تامین میگردد.

نكته: در برخورد سیال FM200 با چشم باید سریعا چشم را با آب گرم شست و حداقل به مدت 15 دقیقه چشم را باز نگه داشت، تا معاینه توسط چشم پزشک صورت پذیرد.

 

شرح سیستم پایروژن آیرسول:

سیستم نوین اطفاء حریق پودر و گاز قابلیت های بسیار زیادی جهت اطفا حریق از نوع كلاس A,B,C,E,F را دارا می باشد و تابه امروز تنها سیستم موجود در دنیا میباشد كه می تواند 5 كلاس حریق را اطفا نماید این سیستم برای اولین بار در مركز تحقیقاتی فضایی روسیه(سویوز) ابداع و در بخش های مختلف پایگاه های فضایی نصب گردید. در تكنولوژی فضایی همیشه باید بهترین ها را به كار گرفت چون در هنگام عمل و كارآیی شانس دوبار امتحان كردن وجود ندارد به همین دلیل پرسنل سیستم ها و محصولات به كار گرفته شده باید بهترین باشد اطفا كننده آیروسول چنین محصولی می باشد. پس از ممنوعیت استفاده از گاز هالون كه یكی از موثرترین گازهای اطفاكننده حریق شناخته می شود هیچ نوع گازی تاكنون به این مقدار قابلیت های گاز هالون را از خود نشان نداده است این راهكار موثرترین  نوع اطفاكننده ی حریق شناخته شده تا امروز است این سیستم قابلیت اطفاكنندگی حریق تا سه برابر گاز هالون را دارا است و نیازی به سیلندرهای تحت فشار ندارد.

استفاده از سیستم اطفاء حریق پودر و گاز آیروسول جهت مصارف گوناگون صنعتی و نظامی در كشورهای پیشرفته صنعتی بسیار متداول شده و هر روزه تعداد بیشتری از موسسات استاندارد جهانی این سیستم را مورد تایید قرار می دهند. موسسه NFPA   با تشكیل دادن كمیته فنی مركب از متخصصین این رشته استانداردی خاص برای این نوع سیستم اطفاء بنام Fixed Aerosol Extinguishing Systems   را ارائه كرده و كد آن 2010 می باشد و نسخه نهایی تصویب شده آن در سال 2005 منتشر گردید. همچنین استاندارد اتحادیه اروپا نیز تهیه شده است و این سیستم دارای استاندارد فوق نیز می باشد. سایر استانداردهای اخذ شده عبارتند از: EPA  آمریكا، RINA   ایتالیا، SSL ، UL، Active Fire، 4487:1997 AS/NZS    استرالیا و نیوزیلند، استاندارد IP   در برابر خوردگی و ویبره.

این سیستم كه در واقع انقلابی در صنعت اطفاء حریق محسوب می شود را می توان به صورت پوشش دادن كل حجم محیط و یا بصورت موضعی در نقاط خطرخیز و یا حتی تركیب این دو روش استفاده نمود. این سیستم جهت اطفاء حریق فضاهای بسیار كوچك مانند تابلوهای برق با حداقل حجم 2/0 متر مكعب و مجتمع های بزرگ صنعتی با حجم محیطی 000/40 متر مكعب كاربرد دارد. این سیستم 3 برابر موثرتر از گاز هالون، 6 برابر موثرتر از FM200،16   برابر موثرتر از CO2   و 40 برابر موثرتر از آرگونایت ها می باشد. به سادگی و به سرعت نصب می گردد و احتیاج به لوله كشی ندارد، در صورت تغییر در نوع كاربری سالن و یا تیغه ها و دیوارهای سالن، محل های نصب سیستم به راحتی اصلاح می گردد، و در صورت لزوم از یك مكان نصب شده به راحتی جمع آوری شده و در مكان دیگر نصب می گردد، مخازن آن تحت فشار نبوده و نشتی ندارد، تا 10 سال گارانتی سلامت مخازن پس از نصب و عدم نیاز به برنامه های نگهداری و تعمیرات را داشته و فقط نیاز به كنترل های دوره ای بسیار ساده دارد.

لازم به ذكر است كه با سیستم اطفاء حریق آیروسول به دلیل انعطاف پذیری بسیار بالای سیستم ، در طراحی و نصب این امكان وجود دارد كه علاوه بر محوطه داخل سالن، فضای داخل هر تابلو برق یا سیستم الكتریكی را متناسب با فضای محدود خاص  خود مجهز به سیستم اطفاء حریق اتوماتیك نمود به گونه ای كه در صورت بروز حادثه در هر یك از تابلو ها، رك ها یا حتی كیس كامپیوتر، فقط سیستم اطفاء حریق همان نقطه فعال شده و تخلیه گردد و از هدر رفتن مواد داخل سایر كپسول ها جلوگیری می شود.

روش پوشش مستقیم:
این روش آخرین نوآوری در مقابله با مقوله حریق می باشد كه به طور ویژه جهت اطفای حریق در منبع طراحی شده است. در این روش حریق در منبع آن تشخیص داده شده و اطفاء می گردد و از انتشار آن به سایر نقاط نیز جلوگیری می شود.

در مرحله اول نقصان الكتریكی موجب وقوع حریق می گردد، البته موارد دیگری نیز می تواند حریق را ایجاد كند كه ما بعنوان مثال نقصان الكتریكی را به عنوان عامل ایجاد حریق انتخاب كرده ایم.

بعد از تشخیص آتش سوزی توسط دتكتورهای متصل به كپسول، كپسول به صورت اتوماتیك فعال می گردد و تخلیه انجام می شود. ذرات جامد موجود در كپسول كه تركیبی از كربنات پتاسیم، دی اكسید كربن و نیتروژن می باشد بعد از دریافت فرمان برای تخلیه، بصورت پودر و گاز در آمده و با سرعت زیادی در فضا منتشر شده و خود را به حریق می رسانند و انتشار حریق را متوقف می سازند.(شكل 4).

توجه: اطفای حریق توسط كپسول های اطفا حریق پایروژن بدون هیچ گونه كاهش سطح اكسیژن در محیط انجام می شود،در واقع پایروژن ضلع چهارم منشورآتش را مورد حمله خود قرار می دهد كه همان جلوگیری از ادامه واكنش های شیمیایی كه منجر به فعالیت آتش می شوند، است.

در این روش با حداقل آسیب به تجهیزات مواجه خواهیم شد و همچنین حداقل زمان از كارافتادگی را در پی خواهیم داشت. بنابراین در مراكز حساس توصیه می شود تا از این روش استفاده گردد.

روش پوشش جامع:
این روش ، روش متداول و سنتی جهت طراحی و نصب سیستم اطفا حریق می باشد در این روش سیستم اعلام حریق جهت تشخیص حریق در كل فضا طراحی شده و بر این اساس سیستم اطفا حریق اتوماتیك نیز برای كل فضا پی بینی می گردد.

در مرحله اول به عنوان مثال نقصان الكتریكی موجب وقوع حریق می گردد سنسورهای حرارت، دود، گاز یا شعله فعال می شوند واز این طریق سیگنال به كنترل پنل ارسال و شمارش معكوس جهت تخلیه كپسول های پایروژن آغاز می شود.

سیستم پایروژن فعال می گردد و بلافاصله حریق اطفاء می شود این روش بیشتر در مراكز داده، پست های توزیع برق،كانال كابل، ساختمان های هوشمند و اتاق های كنترل، آزمایشگاه ها،كف كاذب، سالن های تجهیزات مخابراتی، انبارهای حساس، وسایل حمل و نقل و بایگانی اسناد مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه گیری

در پایان برآنیم تا موارد كاربرد، مزایا و امكانات این سیستم كه موجب برتری آن نسبت به سایر سیستم های اعلام و اطفاء حریق موجود شده است و به صورت ذیل می باشد را برشماریم:

مشخصات سیستم: 
زمان تخلیه: كمتر از 12 ثانیه
زمان تحریك::002/0 ثانیه
كلاسهای حریق: A, B ,C, E&F 
دمای تحریك خودكار: 400 میلی آمپر

مزایا و امكانات:
كم وزن و كم حجم
نصب بدون پیچیدگی و راه اندازی مجدد سریع
غیر سمی
اقتصادی و مقرون به صرفه
سه برابر موثر تر از گاز هالون 3
دوست محیط زیست
بدون نیاز به لوله كشی (برتری نسبت به واتر میست)
بدون نیاز به مخازن تحت فشار (برتری نسبت به FM200)

موارد كاربرد:

1-     اتاق كامپیوتر

2-     سیستم توزیع برق و تابلو های برق

3-     اتاق ژنراتور

4-     كف كاذب

5-     اتاق سرور و رك سرور كامپیوتر

6-     انبار

7-     كابین مخابراتی

8-     اتاق كنترل

9-     ماشین

10- صنایع نفت و گاز

11- بنادر و كشتیرانی

 منابع و مآخذ:

1.     ،هشتمین كنفرانس تونل ایران، مطاله سیستم اطفاء حریق Water Mist فشار قوی در ایستگاههای خط 2 مترو تهران

1.       ماهنامه صنعت حمل و نقل ریلی، روش واترمیست، فناوری برتر در اطفای حریق ص 136، شماره 305، بهمن 1390

2.       ماهنامه تهویه مطبوع، مقایسه سیستم های اطفای حریق CO2 و FM-200 ص 81، شماره 12،فروردین 1383

3.       سایت انجمن حفاظت در برابر حریق امریكا 

4.       سایت شركت تارنمای طلایی

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 28 فروردین 1392
مهندس صادقی
سه شنبه 13 آذر 1397 01:32 ب.ظ

Nicely voiced certainly. .
preis cialis 20mg schweiz female cialis no prescription can i take cialis and ecstasy get cheap cialis we like it cialis soft gel tadalafilo bulk cialis miglior cialis generico can i take cialis and ecstasy low dose cialis blood pressure
سه شنبه 13 آذر 1397 02:05 ق.ظ

You said this really well!
import cialis cialis 30 day sample we choice cialis pfizer india cialis billig preis cialis 20mg schweiz cialis 20mg prix en pharmacie weblink price cialis buy cialis online legal cialis 10mg prix pharmaci cialis coupon
دوشنبه 12 آذر 1397 01:02 ب.ظ

You said it nicely.!
miglior cialis generico cialis rckenschmerzen wow cialis 20 cialis 5mg billiger cialis kaufen cialis dosage amounts cialis generique 5 mg buy cialis online nz non 5 mg cialis generici purchasing cialis on the internet
یکشنبه 11 آذر 1397 12:42 ب.ظ

Terrific postings. Thanks!
viagra vs cialis cialis reviews cialis free trial cialis 100 mg 30 tablet cialis 5 mg effetti collateral cialis 5mg billiger side effects of cialis only now cialis for sale in us online prescriptions cialis cialis for sale in europa
یکشنبه 11 آذر 1397 01:35 ق.ظ

Fine tips. Regards.
cialis generico cialis generic availability achat cialis en europe cialis e hiv cialis patent expiration buy cialis online nz cialis 05 acquistare cialis internet canada discount drugs cialis cialis 5 mg effetti collateral
شنبه 10 آذر 1397 12:38 ب.ظ

Incredible loads of beneficial information.
tadalafil 10 mg wow cialis 20 does cialis cause gout walgreens price for cialis cialis uk cialis from canada side effects for cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne discount cialis how do cialis pills work
جمعه 9 آذر 1397 01:46 ب.ظ

Terrific advice. Thank you!
cialis daily new zealand cialis 5mg cialis rezeptfrei sterreich buy cialis online nz safe site to buy cialis online buy cialis cialis cipla best buy we recommend cialis best buy cialis generico generic low dose cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:01 ق.ظ

Kudos, I enjoy this.
cialis with 2 days delivery generic cialis pill online overnight cialis tadalafil cialis efficacit cialis 5 effetti collaterali prezzo cialis a buon mercato cialis generisches kanada acquisto online cialis cost of cialis cvs acheter du cialis a geneve
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:27 ق.ظ

Seriously quite a lot of wonderful tips!
cheap cialis we use it 50 mg cialis dose cialis coupons printable cialis en mexico precio cialis 30 day sample cialis 10mg prix pharmaci cialis generic tadalafil buy canadian cialis cialis 5 effetti collaterali cialis generico
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:02 ق.ظ

Beneficial tips. Many thanks.
cialis authentique suisse buy cheap cialis in uk viagra cialis levitra cialis without a doctor's prescription cialis preise schweiz venta de cialis canada cialis prezzo di mercato viagra or cialis cialis canada cialis side effects dangers
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:03 ق.ظ

Reliable material. Kudos!
buy levitra online levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 10mg buy levitra online levitra without a doctor prescription buy levitra generic levitra online levitra 20mg buy 10 mg levitra levitra generic
سه شنبه 10 مهر 1397 06:23 ق.ظ

Cheers! Useful information.
are there generic cialis cialis 5mg cialis generika click here cialis daily uk cialis generico in farmacia preis cialis 20mg schweiz dose size of cialis cialis uk canada discount drugs cialis online cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 03:51 ق.ظ

Regards. Useful stuff!
cialis dosage recommendations we recommend cialis info cialis authentique suisse cialis tadalafil online generic cialis levitra canadian discount cialis trusted tabled cialis softabs acheter du cialis a geneve cialis 20 mg cost cialis lowest price
شنبه 7 مهر 1397 12:46 ق.ظ

Many thanks. I appreciate this!
generic cialis levitra only best offers 100mg cialis no prescription cialis cheap if a woman takes a mans cialis buying brand cialis online cialis 5 mg cialis for sale in europa pastillas cialis y alcoho price cialis wal mart pharmacy buy cialis online nz
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:27 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
online canadian pharmacies canadian drugs canadian pharmacy online 24 canadian drug store canadian pharmacys canadian pharmacycanadian pharmacy drugs for sale deep web canadian discount pharmacies in canada pharmacy online pharmacies
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:32 ق.ظ

Regards. Plenty of forum posts.

sildenafil prices uk how to buy viagra safely online cheap generic viagra levitra viagra pharmacy viagra cheap viagra buy viagra without prescription online get viagra uk order online viagra buy viagra nz buying real viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:24 ق.ظ

You suggested this wonderfully!
cialis coupons printable cuanto cuesta cialis yaho achat cialis en itali cialis great britain tadalafil tablets cipla cialis online cialis y deporte cialis diario compra cialis e hiv cialis per paypa
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:13 ب.ظ

You actually stated that exceptionally well.
cialis online napol enter site natural cialis cialis generique 5 mg prescription doctor cialis cialis 5mg prix cialis generic tadalafil buy cialis vs viagra cialis italia gratis cialis online deutschland cialis 5 mg effetti collateral
جمعه 26 مرداد 1397 12:25 ق.ظ
I am really loving the theme/design of your blog.
Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
Do you have any ideas to help fix this issue?
جمعه 19 مرداد 1397 07:21 ق.ظ
Excellent blog right here! Additionally your site
lots up very fast! What web host are you the use of?
Can I am getting your associate link in your
host? I want my website loaded up as quickly as yours
lol
پنجشنبه 11 مرداد 1397 04:08 ب.ظ
Having read this I thought it was very enlightening.
I appreciate you finding the time and energy
to put this content together. I once again find myself spending
way too much time both reading and leaving comments.
But so what, it was still worth it!
چهارشنبه 10 مرداد 1397 05:11 ق.ظ
Simply wish to say your article is as amazing. The
clarity in your post is just excellent and i could assume
you are an expert on this subject. Well with your permission let me
to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
Thanks a million and please keep up the enjoyable work.
شنبه 9 تیر 1397 05:52 ب.ظ
Peculiar article, exactly what I was looking for.
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:14 ق.ظ

Incredible plenty of fantastic material.
ou trouver cialis sur le net cialis generico postepay cialis 5mg order a sample of cialis cialis ahumada trusted tabled cialis softabs cialis sicuro in linea generico cialis mexico generic cialis at the pharmacy cialis generico online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:44 ب.ظ

Awesome stuff. Kudos.
cialis sans ordonnance cialis 20 mg effectiveness cialis pas cher paris cialis prices cialis daily 5 mg cialis pharmacie en ligne when can i take another cialis generic cialis tadalafil no prescription cialis cheap cialis pills boards
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:47 ق.ظ

Position certainly taken!!
how do i get viagra online buying viagra from canada buy original viagra buy viagra uk no prescription buy brand viagra online without prescription is it legal to buy viagra online from canada rx online buy cheap viagra no prescription viagra uk price buying viagra online uk
سه شنبه 21 فروردین 1397 09:28 ق.ظ
When cleaning your jewelry DO NOT use water.
7. Never, always remember her birthday, your marriage
ceremony anniversary or other special days.
سه شنبه 21 فروردین 1397 02:02 ق.ظ
Have been taking little over a month.
سه شنبه 21 فروردین 1397 01:15 ق.ظ
Something like what took place in famous interview with John Hewson when he stumbled around attempting to explain how
mu!
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:59 ق.ظ

Helpful write ups. Cheers.
cialis alternative venta de cialis canada when can i take another cialis buy name brand cialis on line price cialis per pill usa cialis online tadalafil 5mg how much does a cialis cost buy cialis cheap 10 mg tadalafil 20mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30